poniedziałek, 2 września 2013

Wycieczka szlakiem latarni morskich

Gdy pogoda nad morzem sprawia, że nie możemy leżeć plackiem na plaży i wsłuchiwać się w szum fal podczas opalania (lub gdy nie lubimy takiej formy wypoczynku), można spędzić czas inaczej. Na przykład można wybrać się na wycieczkę szlakiem latarni morskich.

Taką wycieczkę możemy odbyć pieszo, autem lub rowerem. Na polskim wybrzeżu czynnych jest 15 latarni morskich. Siedem z nich znajduje się w woj. zachodniopomorskim, a osiem – w pomorskim. Właśnie przez te dwa województwa przebiega wyznaczony szlak latarni morskich. Wiedzie on z Krynicy Morskiej do Świnoujścia. Orientacyjna długość szlaku wynosi prawie 700 km, więc przejście go pieszo zajmie nam dosyć długo ;-)) Ale są śmiałkowie, którzy podejmują to wyzwanie. Poza tym możemy przemierzyć tylko ten fragment szlaku latarni morskich, w okolicy którego jesteśmy.Latarnia w Krynicy Morskiej działała od 1895 roku do jej zniszczenia w 1945. Po wojnie odbudowano latarnię. Można ją zwiedzać od początku maja do końca września.
Nowoczesna latarnia morska w Gdańskim Porcie Północnym jest najmłodszą latarnią na polskim wybrzeżu. Można się na jej tle sfotografować, ale nie jest dopuszczona do zwiedzania. Zwiedzać można za to latarnię w Nowym Porcie, a warto to zrobić, gdyż obejrzymy tam kolekcję fotografii przedwojennego Gdańska.Latarnię morską na Helu wybudowali Niemcy w 1942 roku. Ośmiokątną budowlę z czerwonej cegły można zwiedzać od maja do końca września.

Ciekawa jest latarnia na Rozewiu, która została uwieczniona w opowiadaniu „Latarnik” Stefana Żeromskiego. Jest tam też muzeum poświęcone jego twórczości oraz dziejom latarnictwa morskiego w Polsce.Zbudowana w latach 1904-1906 latarnia w Stilo oraz latarnia w Czołpinie należą do moich ulubionych budowli. Wracam też często do latarni w Gąskach i Niechorzu, z której roztacza się piękna panorama na Rewal i nasze wybrzeże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz